понеділок, 10 серпня 2015 р.

«Війна очима ТСН» — 28 фотоісторій про Південь та Схід під час АТО


В принципі, про війну на Сході України, яка почалась в травні 2014 року як АТО (антитерористична операція) і переросла в повномасштабні бойові зіткнення із російськими військами та терористичними осередками збройних банд, — про цю війну вже сказано, відзнято, зафільмовано і розказано практично усе. Від появи перших «туристів» із російськими прапорами та символікою «ДНР» до збитого «Боїнга» та розтрощеного КПП під Волновахою, «котлів» та зрадників по обидва боки штабного столу, окопу чи мирного життя.

Видавництво «Основи» і служба новин «ТСН» поставили собі вкрай складу мету — показати і розказати про цю війну, що триває вже понад рік, те, чого раніше не було в ефірах, прямих включеннях чи телефільмах.


28 історій, записаних та сфотографованих журналістами служби новин «1+1» та «2+2», опрацювала і впорядкувала Ольга Кашпор під редакторством Артема Чеха:

—Ми сідаємо під штучним світлом, вмикаємо камеру й говоримо про війну. Їхні очі плачуть і сміються. Їхні руки тремтять. Вони креслять у повітрі лінію фронту. Знають її до найменших дрібниць. Їхня пам'ять зрита окопами та бліндажами. А телефонна книга списана позивними. Деякі абоненти назавжди недоступні.  
Кожна їхня історія — це межа. Між життям і смертю, любов'ю та ненавистю, подвигом і гріхом. Особистий край світу. І крок за цей край. Вони знову робитимуть його. Бо звикли вірити лише своїм очам. Навіть тоді, коли заважають сльози.  
Ми вимикаємо камеру та світло. І ще трохи мовчи­мо. Я не знаю, як дякувати. Хіба дякують за можливість торкнутися шрамів? 
Хлопці й дівчата, просто знайте, що ви — найкращі. Надзвичайно сміливі, іноді навіть сміливіші, ніж треба. Надзвичайно сильні. Та беззаперечно красиві. Мені хо­четься обійняти кожного з вас, хоча я ніколи цього не робила». 

Утворився свого роду фотолітопис, до якого доповненням виступають есе, написані від третьої особи, але за участі кожного із авторів світлин та сюжетів для «ТСН», що виходили протягом року від початку військового конфлікту на Донбасі між українськими військами та бандитськими угруповуваннями і російською армією.


Альбом «Війна очима ТСН» вийшов не дуже громіздким, хоча й важким — і не лише за вагою, але й за певними спогадами, нюансами, фактами, життєвими історіями солдат, біженців та самих журналістів. Гортаєш, читаєш — і розумієш, що на війні немає важчого чи легшого вибору, важчої чи легшої ділянки фронту, легкої чи важкої смерті. Тут все змішано, неначе на плакатному колажі — і нічого не залишається, окрім фіксації. Простої констатації фактів. Ось життя. Ось смерть. Ось любов. Ось героїзм. Ось прояв слабкості. Мить, яку фіксує камера фотокореспондента. Мить, яка може комусь коштувати найціннішого — здатності дивитися на цей світ і сприймати його. Мить, за яку по-своєму ведуть боротьбу герої усіх 28 історій.


Усі світлини в альбомі віддруковано на матовому папері, немає цієї глянцевості, що нагадує про модні журнали чи пафосні колекційні видання. Хоча сам альбом безумовно є колекційним — і як артефакт, і як фотодокумент, про що натякає навіть немаленький цінник (хоча книга про того ж Ілона Маска, засновника корпорації Tesla, в російському перекладі коштує майже на 200 грн дорожче від цього альбому — і хтось же її купуватиме, при тому, що вона не є оригінальним твором, на відміну від даного продукту):Дуже багато означають деталі: дібрані шрифти, типографіка, верстка, великі фото авторів кожної із історій, біографічні та історичні довідки, розкладена за днями й датами хронологія подій — все це дає відчуття, що ти тримаєш в руках хроніку, а не просто колекцію фотознімківФоторедакторам та упорядникам варто подякувати і за вибір світлин: 90% з них не показувалися раніше в ЗМІ чи в хроніках із різних місць Донеччини, Луганщини чи Півдня країни — і тому читач бачить їв вперше, може відчути те ж, що відчували і документалісти, фіксуючи події тих днів:


Для тих, хто надає перевагу читанню текстів, а не лише спогляданню світлин та вивченню хронології, альбом має короткі художні оповідання, де головними героями є самі репортери, чиї світлини та сюжети використано в якості супроводу до тих чи інших моментів цієї війни:Власне, читаючи про ставлення простих вояків, добровольців, спецназівців, мешканців до подій на Сході, думки журналістів та спостереження за тими, хто воює проти України, розумієш, що залагодити все простим «сіданням за стіл перемовин» чи «створенням культурного діалогу» не вийде — війна надто глибоко пустила корені в свідомості тих, хто скористався щонайменшою нагодою для зазіхання на саме майбутнє України як такої і української нації як данності.

Журналісти на сторінках альбому неодноразово зауважують, що сприйняти це важко, як і важко залишатися нейтральним, готуючи матеріали про тих, хто свідомо живить власну ненависть до українців та України — але доводиться. Є в альбомі і сюжет про загиблого кореспондента «ТСН», чиї останні хвилини (самі того незнаючи) репортери показали під час прямого включення на «1+1», спричинивши дискусію в медійному середовищі.

Окрім трагічних, є і світлі моменти — коли фільмують вояків, їхнє ставлення до тих, хто чекає на них удома:


Безумовно, видавництву «Основи» вдалося створити справжній історичний та медійний артефакт, перенісши зафіксовану частину реальності у формі репортажу телевізійного у друкований простір, зупинивши мить у словесній та фотографічній формі — і давши можливість побачити всю картину війни зсередини, при цьому в будь-який момент перейшовши до будь-якого фрагменту подій. Зберегти цілісну лінію, не розшматувати тканину сприйняття в такому випадкові складно — але колективові авторів та координаторів проекту це вдалося.


Фотоальбом «Війна очима ТСН» варто придбати тим, хто цікавиться сучасною історією та хоче простежити всю хронологію розгортання конфлікту на Сході України.

Попри високу оцінку побаченого і прочитаного, хочу щиро сподіватися, що приводу випускати другий альбом у «ТСН» не буде. І наступного року ми говоритимемо про перемогу української армії та припинення кровопролиття, а не про історії героїзму, втрат та напруженого очікування миру.