субота, 8 серпня 2015 р.

Крокуючи за Букером — лонг-ліст 2015 року та інші подробиці

Наприкінці липня було оголошено лонг-ліст претендентів на отримання престижної Букерівської премії (Man Booker Prize), що вручається в галузі англійської літератури.


До 2013 року премія присуджувалася авторові, що проживає в одній з країн британської Співдружності, Ірландії чи Зімбабве за твір англійською мовою. Однак потім було вирішено, що вперше за 45 років існування нагороди на неї зможуть претендувати видані у Великій Британії англомовні роботи письменників з усього світу, в тому числі — зі Штатів.

Цьогоріч лонг-ліст нараховує 13 авторів-номінантів з Великої Британії, США, Ірландії, Індії, Нової Зеландії, Нігерії та Ямайки — і ми поглянемо на них усіх.
Історія кривавих конфліктів у 70-і роки ХХ століття у книзі «A Brief History of Seven Killings» від Марлон Джеймс (Marlon James).

Це — перший випадок, коли ямайський автор претендує на Букера. Третя книжка автора крутиться довкола замаху на вбивство Боба Марлі 1976 року. Корупція, зброя, наркотики та музика — все змішалося під однією обкладинкою.
20-та книжка Енні Тайлер присвячена родинній історії — дочка, мати чотирьох дітей та дружина, чиє життя різко змінюється. Американська родина із її проблемами та мріями як центр історії — і високі шанси на цьогорічного Букера.«Sleeping on Jupiter» від Anuradha Roy — це історія жінки, яка опирається спогадам про дитинство, сповнене сексуального та життєвого насильства. От тільки всі ці жахіття «вміщені» в контекст Індії, а не звичної нам арфиканської чи європейської країни (як зазвичай бувало у таких книгах).«The Fishermen» від Chigozie Obioma — це не історія з життя рибалок, як може здатися на перший погляд. Йдеться про складну елегію втрачених надій, перетин містичного пророцтва про смерть із складнощами реального життя. І на тлі всього цього — Нігерія, країна проблемного покоління, що розривається між старими традиціями, новою реальністю та власними мріями.
«Did You Ever Have a Family» Білла Клегга — це зразок того, як літературний агент може написати вдалу книгу і потрапити до списку Букерівських номінантів. Роман є дебютним для британського ринку; втім, у Клегга вже досвід написання мемуарів — сповідь наркозалежного 2010 року прославила його.

Цього разу йдеться про жінку, усі сім’ю якої вбито, а будинок знищено вогнем. Як жити далі і чи можна пробачити і почати перебудовувати власне життя після такої важкої трагедії — у книзі, номінованій на Букерівську премію 2015 року.А ця авторка вже вигравала Букера 2007 року за книгу «The Gathering». Найкраще, що вна вміє — це писати сімейні історії: з секретами, таємницями, амбіційними прагненнями та поверненням до свого минулого.

Цього разу ми перенесемося до Ірландії, де жінка похилого віку закликає усіх своїх дітей до родинного будинку і пропонує його продати. З окремих сімейних історій складається історія цілої родини — з усіма її перемогами, проблемами, соціальними труднощами і пам’яттю поколінь.
Фіналіст Пулітцерівської премії 2015 року, Лайла Лаламі цю ж третю книжку зуміла не лише добре презентувати публіці у США, але й видає її у Сполученому Королівстві наприкінці серпня.

Історія марокканського раба, котрий потрапляє у середньовічну експедицію відкриття нових земель Іспанією отримала схвальний відгук від самого Салмана Рушді. На його думку, вигадана історія вийшла настільки переконливою, що виглядає немов справжній щоденник тих часів.«Satin Island» Тома МакКарті — це книга для поціновувачів технологій, що продовжує традиції попереднього твору автора (до речі, теж номінованого на Букера, але 2010 року).«The Illuminations» від Andrew O’Hagan — книга із двома персонажами і подвійним дном історії кожного окремого героя. Старіюча майстер фотографії, котра колись була піонером фотографічної документалістики, та її онук, що служить солдатом у Афганістані — війна і мирне життя, спогади про минуле і проблеми теперішнього переплетені, як і долі цих двох.Історія будні індійських мігрантів у Шеффілді, їхні маршрути та долі, що привели їх до Англії, виклики та питання без відповідей, що ставить їм саме життя в чужій для них країні та культурному оточенні — ось про що розповідає цей номінант цьогорічного Букера.Антиутопія в списку Букерівських номінантів? Чому б і ні. Скрипалька та поетеса з Нової Зеландії цього разу розповідає про Лондон майбутнього, охоплений владою тоталітарного режиму, котрий керує суспільством людей із «промитими» мізками за допомогою… музики. І лише один підліток зможе кинути виклик усталеній системі контролю.«Нью-Йоркер» назвав цю книгу твором, який може звести вас з розуму і забрати ваше життя в полон. 700 сторінок тексту про дружбу та любов у Нью-Йорку ХХІ століття, про життя після насильства у дитинстві, що сколихнув думки критиків та прославив Ханю Янагіхару — при тому, що це лише друга її книжка взагалі. Днями цей твір вже почне продаватися в книгарнях Англії.
Третя книга трилогії — і четверта в однієї з найвизначніших письменниць у США в цьому столітті. Твір вже охрестили актом національного та культурного відродження Америки та поверненням до моральних цінностей, що призабуті сучасниками письменниці. В США Робінсон з цією книгою здобула National Book Critics Circle Award.


Шорт-ліст премії можна не лише побачити, але й почитати на Scribd кожен із творів-номінантів — щоправда, доведеться оформити передплату, але хіба воно того не варте?

За матеріалами: theguardian.com