середа, 22 липня 2015 р.

Літературознавець Євген Стасіневич вважає, що в Україні — системна криза книговиданняЄвген Стасіневич — літературознавець, докторант НаУКМА, оглядач INSIDER та лауреат премії «Текст» за кращу рецензію — скептично налаштований щодо найближчого майбутнього української книги.

В своєму інтерв'ю для проекта «АртМісто» він охарактеризував ситуацію з книжковою індустрією в Україні як «незрозумілу»:


«—Розвивається воно хаотично, непослідовно. Добре, що є «Старий Лев», добре, що в Мар'яни Савки є смак. Але з іншого боку, здає «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА» (не знаю, через що — скоріше за все, через гроші). Однак чимало видавництв тримаються на голому ентузіазмі майже.

Я нещодавно говорив з Поліною Лавровою, директором видавництва «Лаурус». Вона вважає, що ми можемо опинитися в ситуації 90-х, коли нам доведеться починати все буквально із самого початку. Якщо підтримки з боку держави не буде — книговидання може просто обвалитися»

На думку Стасіневича, потрібно враховувати інерцію ринку та ситуацію в країні загалом, навіть на Книжковому Арсеналі цього року критик від сили може виокремити до десятка достойних видань, які хотілося придбати (ми, до речі, опублікували інший ТОП-10 на літо). Він вважає, що проблеми фатального вибору в українського читача немає, а значить, «індустрія альтруїстів» поки що не стала масовою.

Негативно оцінив Стасіневич і роботу Мінкульту відносно підтримки української книги. Скасування податку на книжки після його запровадження для видавництв не стало стимулом для того, аби відродити масову українську книжку. Ще восени на Форумі у Львові можна очікувати позитивну динаміку, а от наступний Книжковий Арсенал може стати неприємним сюрпризом з огляду на війну, системні проблеми в книжковій індустрії та інших, споріднених сферах. Це може спричинити відсутність хороших нових книг.

Поки що Київ готується до презентації нового перекладу з давньокитайської, а Харків анонсує нову книжку одного із фронтменів «ТНМК». Побачимо, що принесе нам осінь.

Фото: Руслана Олексієнко