вівторок, 28 липня 2015 р.

Дві книги для тих, хто хоче знати все про сьогодення Північної КореїЩо ми знаємо про Північну Корею, окрім того, що там є трудові табори, розстрілюють людей та править лідер, схожий на комедійного карлика у мундирі із зачіскою в дусі штурмовиків Третього Рейху? Дві книги англійською можуть дати відповідь на те, що насправді відбувається у маленькій країні воєнного комунізму.

Правління нинішнього очільника «червоної» Кореї розпочалося із розправ не лише над політичними опонентами, але й над міністрами та відданими прихильниками «курсу партії і вождя». Втім, на відміну від поширеного стереотипу про єдність і неподільність північних корейців у ставленні до всього, що відбувається в їхній країні, автори першої із книг — «North Korea Confidential» — Деніел Тюдор та Джеймс Пірсон вважають, що правляча еліта в цій країні розділена внутрішніми чварами та страхом перед спецслужбами (місцевий аналог радянського КДБ плете власні інтриги, окрім виконання прямих наказів керівництва країни).

Будь-яка книжка про Північну Корею — навіть побудована на часткових домислах — вже є подією у літературному світі. Складно отримати вичерпне журналістське розслідування чи цикл репортажів із країни, де іноземних репортерів не впускають, а турист із камерою ризикує опинитись за ґратами чи бути депортованим без права повторного в'їзду. Ми досі не знаємо реальної політико-суспільної картини — і навряд чи абсурдні кіно-опуси на кшталт «Інтерв'ю» можуть цю ситуацію покращити.

Поки що найбільш помітними прикладами репортажного жанру із Північної Кореї можна було назвати нотатки з мандрів дочки керівника Google Еріка Шмідта — Софі Шмідт; та фоторепортажі Девіда Ґуттенфельдера для The New York Times. Книга «North Korea Confidential» — чи не перша літературна спроба «підійти впритул» до того, що відбувається «за Стіною». Це — результат копіткої аналітики інтерв'ю, розповідей, нотаток та статей англійською, корейською та китайською про бізнесменів, політиків, силовиків, опозиціонерів та діячів Північної Кореї.Автори намагались максимально дослідити, як змінювався стиль життя під впливом проникнення технологій і навіть медіа від більш розвиненого сусіда — Південної Кореї. Як влаштовано економіку та соціальний поділ. Як працює система тюрем та виправних трудових таборів. Це — не гід по озброєнню та політичним настроям тоталітарної країни, а радше спроба показати стиль життя сучасної Північної Кореї з усіма сторонами буденності.

Перший урок цього дослідження — ми не можемо більше ліпити ярлики «комунізму» та «колективізації» на північних корейців. У місцевих фермерів з'явилась можливість залишати собі третину зібраного врожаю. Виникла система торгівлі між приватними суб'єктами — це спричинив голод у 90-і роки ХХ століття. Почався навіть свого роду дрібний бізнес: погодинна оренда кімнат для пар, які хочуть побути наодинці:

«Цей бізнес нелегальний, він неформальний; він задовільняє лише базові людські потреби — але він 100% є капіталістичним»

Тему подолання інформаційних бар'єрів у спостереженні за північнокорейським суспільством розкриває друга книга — від Джона Суїні, старожила британської репортажної журналістики, котрий вперше побував у Північній Кореї за завданням ВВС, а згодом вирішив працювати над серією матеріалів під прикриттям. Під виглядом викладача вишу він потрапив до країни де відвідав низку місць та закладів, відкритих для відвідування іноземними туристами в межах, суворо визначених місцевою владою. Його книга носить назву «North Korea Undercover» — і це по суті є збірка репортажів та дорожніх вражень.І автори першої книги, і автор другої по-різному викладають побачене в цій тоталітарній країні. В одному їхня думка має спільний знаменник: правлінню Кім Чен Ина ніщо не загрожує, навіть попри певні внутрішні конфлікти партійної верхівки та спецслужб. Суспільство, зцементоване страхом та жадобою влади і підкорення одних іншим, навряд чи зможе в найближчі пару років скинути диктатора. Більше того — навряд чи захоче це зробити. Єдине, що може статися — трохи ширше відкриття кордонів для зарубіжних гостей. Але це вже — справа виключно бажання пухкенького лідера у військовому френчі із зачіскою a-la Nazi.

Private Markets, Fashion Trends, Prison Camps, Dissenters and Defectors
By Daniel Tudor and James Pearson
Illustrated. 192 pp. Tuttle Publishing

Inside the World’s Most Secret State
By John Sweeney
Illustrated. 306 pp. Pegasus Books