пʼятниця, 17 липня 2015 р.

В Ужгороді створили резиденцію для письменників10 липня 2015 року в Ужгороді відбулося відкриття Мистецької резиденції «Мала Штація». Кожної пори року в однойменний атмосферний заклад на кілька тижнів запрошуватимуться митці, яким буде пропоновано висвітлити у своїх проектах Ужгород чи міста області.

«Малій штації» дав назву заклад, де будуть проживати гості - старовинний затишний готель у дусі австро-угорських часів.
Проект поки що на стадії розробки, але перший заїзд уже сформований. Розрахований він на письменників і фотографів, стартує влітку і перші його гості - це український есеїст Олександр Бойченко і найбільший популяризатор української літератури в Польщі поет Богдан Задура.


«Ідея заснувати мистецьку резиденцію полонила мене спонтанно, в Ужгороді 30 березня, так, ніби прекрасна пропозиція у потрібному місці і часі вже чекала, що ось я приїду і піддамся спокусі співучасті у її втіленні. Можна навіть сказати, що певною мірою це був стан аффекту. Ну уявіть собі, ти три дні гостюєш в гарному, крихітному і сонному містечку, і наступних три місяці віддаєш усі свої думки і гроші щоб його сни збулися (це як дарувати дитині омріяну іграшку), чомусь мені тоді здалося, що Ужгороду сняться письменники і фотографи, які приїздять сюди з різних країн по натхнення :) Думаю, професійні засновники резиденцій мали б професійнішу відповідь на ваше запитання, у мене ж такий, майже романтичний, перший досвід, я й засновницею себе не почуваю зовсім», 
розповіла літературному порталу Litcentr одна із засновниць резиденції, історик та поетка Світлана Лісовська.

Проект поки що розрахований на рік, потім його коригуватимуть відповідно до результатів першого річного кола заїздів, в ході яких, до речі, презентуватиметься творчість авторів, які тут гостюватимуть і надихатимуться.


Письменники і фотографи будуть перебувати в Ужгороді близько двох тижнів і завдань чи умов резиденція їм не ставить, — є рекомендації, щоб написані чи фотографовані твори мали прив’язку до Ужгорода чи області. Наразі заплановано запрошувати по двох-трьох учасників раз на 3 місяці, тобто раз у сезон. Серед гостей будуть як українці, так і й гості із сусідніх країн – Польщі, Угорщини, Чехії та інших.


«До кінця 2015-го року організатори залишають за собою право самостійно обирати і запрошувати резидентів, це будуть авторитетні в своїх галузях митцті з Центральноєвропейських країн, які з 2016 року будуть співпрацювати з «Малою Штацією» в якості журі, відбираючи проекти потенційних резидентів за відкритим конкурсом. Умови участі будуть оголошені за два місяці до початку відбору на офіційному сайті», 
—уточнила співзасновниця проекту.

Фото: Андрія Кирилюка (Varosh)