вівторок, 14 липня 2015 р.

Поезія як змагання — Як влаштовано поетичні конкурси за кордономМи часто говоримо / чуємо / пишемо про вітчизняні конкурси для молодих літераторів, поетів та прозаїків, але мало знаємо про закордонний досвід організації подібних заходів.


На «ЛітАкценті» вийшла цікава добірка зарубіжних літературних конкурсів, котрою ми хотіли би поділитись із нашими читачами.

FIl Prize in Romance Languages – $150 000

Ця нагорода вручається щорічно з 1991 у Мехіко літераторам, які пишуть вірші, художню літературу або нон-фікшн каталанською, французькою, галісійською, італійською, португальською, румунською або ж іспанською мовами. Фінансується премія мексиканськими державними структурами, банками та університетами.Номінувати автора можуть заклади освіти або будь-які літературні угрупування. Від автора вимагають резюме та лист підтримки від номінаторів. Серед лауреатів премії багато авторів, про яких українці не мають жодного уявлення, але є й досить відомі, наприклад Хуан Гойтісоло, Фернандо Вайєхо, Фернандо дель Пасо, Рафаель Каденас і Томас Сеговіа. Останню нагороду видали італійському науковцю, перекладачу та поету Клаудіо Магрі.
Щорічно Claremont Graduate University (Каліфорнія) видає Kingsley Tufts Poetry Award. Її грошова частина складає сто тисяч доларів за кращу книжку віршів поета середнього віку. Крім того, переможець отримує можливість протягом одного тижня жити в резиденції цього університету.

Kate Tufts Discovery Award пропонує $10 000 за першу книжку віршів, написану “дійсно багатообіцяючим поетом”. Поети можуть номінуватися на цю нагороду самостійно або ж за допомогою видавців, літагентів чи друзів. Для цього їм потрібно подати в журі резюме та вісім екземплярів першої книжки.
На сайті премії її організатори повідомляють, що їхня нагорода є найбільшою у світі, яку може отримати поет за одну збірку віршів.

Vice-Chancellor’s Poetry Prize – $15 000

Ця австралійська літературна премія була заснована Університетом Канберри лише минулого року і вручається вона у національній валюті, а отже її реальний еквівалент у американських доларах дорівнює $11 700. Гроші може отримати тільки автор вірша довжиною до 50 рядків. Існує також премія і за друге місце $5 000 AUD (приблизно $3 900 USD). Поеми переможці будуть опубліковані у поетичній антології, яку у вигляді електронної книжки викладуть в інтернеті.

Особливість цього конкурсу в тому, що кожен його учасник зобов’язаний сплатити внесок за участь розміром в $30 AUD. Таким чином, премія отримує фінансування від самих авторів.
Цікаво, що в журі цієї премії є індус Сабхаш Джерет (Subhash Jaireth), який прожив 9 років у Москві, тому володіє російською мовою.

Rattle Poetry Prize – $10 000

Фундація “Rattle” (Лос-Анджелес, Каліфорнія) об’єднує понад дві тисячі англомовних поетів. “Наша мета – популяризувати практику поетичної творчості, – пишуть організатори конкурсу на його сайті, – На нашу думку, поезія протягом ХХ сторіччя стала настільки химерною та езотеричною, що звичайні читачі вже забули, наскільки хвилюючою може бути сама мова. В результаті, більшість людей задовольняють своє почуття прекрасного музикою, фільмами та романами, у той час як поезія скніє у самотності на полицях книжкових крамниць”.

Кожен учасник конкурсу має сплатити $20. За це він може надіслати до розгляду журі не більше чотирьох віршів будь-якої довжини. Окрім головного призу у 10 тисяч доларів, існує також і премія Вибір Читачів, яка складає 2 тисячі доларів.

Варто загадати, що Пулітцерівську премію дають не лише за журналістику, а й за літературу. За вірші є окрема нагорода, і вона складає 10 тисяч доларів. Номінант має представити в журі, яке складається із двох університетських професорів з літератури та одного колумніста із The New York Times, збірку віршів, надруковану у США протягом року. Окрім цього, потрібно надіслати біографію, фото та заплатити внесок $50.
Британський Національний поетичний конкурс був заснований у 1978 році Поетичним Товариством. Кожен поданий на розгляд журі поетичний твір може отримати 5 тисяч фунтів стерлінгів. До того ж, приймаються вірші англійською мовою без обмежень за країною походження. Остання умова призводить до того, що кожного року журі просто завалюють поезією: на адресу конкурсу приходить понад 10 000 віршів.


Зауважуючи, що розгляд творів триває всього лише півроку, а журі складається із трьох поетів, кожен з них розглядає не менше 20 віршів щодня. Але воно того варте, бо цей конкурс вважається таким собі поетичним Уімблодоном – кожен мріє виграти його. Переможець не лише отримує приз, але й публікацію у провідному британському поетичному журналі “Poetry Review”.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Прокоментуйте цей матеріал