вівторок, 21 квітня 2015 р.

30 подій "Книжкового Арсеналу", які варто відвідати


Ми навряд чи змогли би перевершити добірку, яку підготував INSIDER до «Книжкового Арсеналу», але ніщо не заважає нам опублікувати її із посиланням на першоджерело, правда ж? :)


Загалом подій на фестивалі буде стільки, що не факт, що ви і на ці 30 зможете потрапити — але на ці зверніть увагу, як звернули і ми:
_________________________________________
Презентація книги Олега Лишеги "Поцілунок Елли Фіцджеральд"
Смерть поета стала чи не найболючішим ударом для української літератури за останні роки. Тим необхідніше ще раз подивитись на зроблене Лишегою і оцінити масштаб. "А-БА-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА", що вже випускала його книгу поезій, підготувала книгу вибраного, де поруч із віршами знайшлося місце й есеїстиці – не менш важливій частині доробку письменника. Згадати і почитати запрошено всуціль "перший ешалон": Москалець, Сливинський, Білоцерківець, Чубай, Бондарь, Матіяш. Важлива подія.
(22   квітня, 19.00 — 20.00. Зал "Хоку")
_________________________________________
Презентація книги "Коран. Переклад смислів з арабської мови"
Тут, як не крутіть, подія майже епохальна: перший – спасибі "Основам" - український переклад наріжної книги мусульманської цивілізації, що виходить так симптоматично – через рік після анексії Криму. Факт світового мистецтва, над яким перекладач Михайло Якубович працював (титанічний труд!) п’ять років – ми багато говоримо про порозуміння всередині країни, але дещо випустили з уваги потребу ширших діалогів. Ця книга – прекрасний привід вивести злободенну дискусію про "своїх-чужих" на якісно новий рівень.
(23 квітня, 15.00 — 15.45. Зал "Хоку")
_________________________________________
"Домашні читання під ковдрою" від "БараБуки"
Для дітей – точніше, молодших читачів – створено окрему програму, не набагато менш інтенсивну за основну, але порадити хочеться саме оце: читання, що їх влаштовує молодий портал дитячої книги, який вже встиг заробити чималий авторитет. Але важливо це перш за все тим, хто саме і що саме буде читати: прекрасна Галя Ткачук – свої чарівні "Вечірні крамниці вулиці Волоської", а Анастасія Денисенко – вигаданий нею путівник "Мій маленький Київ. Маршрут №1", певно, одні з найважливіших дитячих видань того року. Діти в захваті. Дорослі, між іншим, також.
(23 квітня, 11.00 — 14.00. Читальний зал)
_________________________________________
Сценка-презентація книги Ульріха Хуба "Біля ковчега о восьмій"
У нас все добре і з власною, і з перекладною дитячою (скажімо, дитячо-підлітковою) літературою, але й тут є те, що хочеться радити в першу чергу. Особливо це стосується карколомної історії німецького драматурга, що він її переробив зі своєї п’єси, про друзів-пінгвінів, які втрьох пробираються на Ноїв Ковчег, намагаються зрозуміти дивного Бога (чому тварин має бути конче пара?), осягнути закони світобудови і стати, нарешті, щасливими. Дуже винахідлива і дуже прониклива історія, з тих, що "на всі часи". Якщо нема дітей – ідуть все одно. Себе потішите.   
(23 квітня, 15.00 — 15.45. Дитяча сцена)
_________________________________________
Презентація латиського журналу "Rīgas Laiks. Русское издание"
Без перебільшення культовий журнал, який у 1993 почав видаватись латиською, а через 20 років і російською. Ідеолог-засновник – філософ Олександр П’ятигорський, формат – розмови з передовими мислителями, філософами, науковцями. В одному номері – щоб ви розуміли – можуть бути бесіди з Кірою Муратовою, Ноамом Чомскі, Соломоном Волковим, а ще матеріали про Пола Боулза і Йосифа Бродського. Видавець і редактор розкажуть, як таке диво створити і підтримувати на плаву.
(23 квітня, 15.30 — 17.00. Філософське / графічне кафе, 2-й поверх)
_________________________________________
Презентація книги "Сатурн" Яцека Денеля
Не книга, а таки роман: так, буцімто біографічний, так, про родину Ґойя, так, відчутно "мистецтвознавчий", але фантазії там більше, ніж історичної реконструкції, і слава богу. На Арсеналі не так вже й мало буде перекладної прози, але от Денель – сам художник, але головне прозаїк і поет – це те, що треба ставити в перший ряд читацьких пріоритетів. Видала забужківська "Комора", переклав Андрій Бондар, номінувався на премію Анґелус – всі супутні рекомендації на лице. Лишається прочитати.
(23 квітня, 20.00 — 20.45. Сцена "Кафе Європа")
_________________________________________
Презентація книги "Українська інтелігенція в Габсбурзькій Галичині: освічена верства й емансипація нації"
Лише на перший погляд вузькоспеціальне дослідження, насправді ж – про живе і дражливе: про те, як і за яких умов формувалася ідея модерної нації на Галичині, як в середині однієї імперії сформувалося коло людей, які з часом захотіли із нею, наймилішою "бабунею Австрією", порвати і як це в них майже вийшло. Потенційно бомбовий історичний нон-фікшн, який якраз сьогодні може зрезонувати, але подивимось, як написано. Святослав Пахолків переробив у книгу свою докторську дисертацію (захищену, між іншим, у Фрайбурзі), але це ще нічого не означає. 
(24 квітня, 10.00 — 10.45 Зал "Хоку")
_________________________________________
Презентація книги Олексія Толочка "Очерки начальной Руси"
Один із найавторитетніших наших істориків, русист-медієвіст Олексій Толочко відомий далеко за межами України. Колись зламною для історичної науки стала його книга "Князь в Давній Русі", потім була віртуозна і засаднича "Historia Rossica" Василя Татищева", і ось прийшов час для достоту серйозного – і стилістично віртуозного! –  підсумку, сором’язливо названого "Очерками". Якою могла б і має бути русистика, якби не диктат "Повісті минулих літ" - тексту, який слід вважати цілком художнім, хоча й по-своєму непересічним? І що ми знаємо про той час насправді? Про міфи і стереотипи, хибні і часто смішні ідеї – в одній з найгучніших новинок року. Без дурнів.
(24 квітня, 13.00 — 13.45. Зал малих книгарень і видавців)
_________________________________________
Публічна розмова: "Цензура і самоцензура в польській культурі"
Явище цензури відоме українській культурі віддавна, хоч і лишається, великою мірою, глибинно невивченим. Явище ж самоцензури стає для нас нині, в умовах фактичної війни і постійних розмов про "внутрішній фронт", все актуальнішим: пишеться і говориться з постійною оглядкою, свобода висловлення приростає проблемою доцільності сказаного, питання "чи воно на часі?" лунає все частіше. Де межа між етикою і страхом, "оздоровчою" провокацією і грою в свої ворота? Польська література і культура загалом знає про це багато. З їхнього боку за діалог відповідає Яцек Денель, з нашого – Софія Андрухович. Має бути гаряче.    
(24 квітня, 14.00 — 14.45. Зал "Хоку")
_________________________________________
Публічна дискусія "Українська література. Після війни"
Українська література і без війни мала серйозні системні проблеми, особливо з прозою, особливо – з великою. Тепер перед нею нові виклики, але й нові стимули. Що потенційно в цій ситуації можуть змінити останні драматичні події, чи є шанс на віднайдення великого наративу, а чи шанс є лише на приростання пафосом? В таких дискусіях не менш важливим за тему обговорення є й ті, хто саме говорить – і тут вони, наче на підбір: Юрій Андрухович і Ігор Померанцев, два дещо втомлені патріархи. В такій компанії  дивитись у майбутнє геть і нестрашно.
(24 квітня, 15.00 — 15.50. Meridian Czernowitz)
_________________________________________
Дискусія-презентація на тему "Жінка: Аріадна чи Медуза Горгона?" довкола книги малої прози Людмили Таран "Прозорі жінки"
Літературознавець і письменниця Людмила Таран давно не видавала нової книжки, і це ще один привід відвідати подію: подивитись, в якому напрямку і наскільки вправно рухається хай і не найяскравіша, але одна з чільних наших жінок-авторок. Бонус – обговорення-дискусія за участі "мастодонтів" української феміністичної критики – Тамари Гундорової, Євгенії Кононенко і Віри Агеєвої. Жінка-автор і жінка-герой, жіноче письмо і жіноче тіло, секс і гендер – навіть якщо ви ніколи не чули це ім’я,  прийти послухати про актуальне й наболіле таки слід. Навіть якщо ви і не жінка.
(24 квітня, 16.00 — 16.45. Зал малих книгарень і видавців)
_________________________________________
"Чому Пауль Целан та Казимир Малевич актуальні для сучасної української культури?". Діалоги
Звісно, в рамках Арсеналу відбудеться сила силенна різноманітних лекцій-обговорень-круглих столів, але й серед них є ті, відвідати які слід конче – і оцей, про Целана і Малевича, саме той випадок. У спікерах – французький художник українського походження Самюель Аккерман, легендарний мистецтвознавець Дмитро Горбочов і не менш відомий перекладач з німецької Марк Бєлорусєц, який геніального чернівчанина перекладав чи не найбільше на пострадянському просторі. Про національні мистецькі канони і мутації ідентичності, про віднайдене "своє" і "чуже", яке рідніше від найближчих рідних – у діалогах, які мають всі шанси стати окремою книгою. 
(24 квітня, 17.00 — 18.45. Meridian Czernowitz)
_________________________________________
Театралізована презентація книжки Ельфріди Єлінек "Смерть і діва. Драми принцес"
Ключові тут слова – "книга Ельфріди Єлінек": тієї, що авторка "Піаністки", "Дітей мертвих", нобелівської лауреатки і однієї з найславетніших німецькомовних письменників сьогодення.  П’ять "драм"-перепрочитань сюжетів класичних казок, але не тільки: поруч із Білосніжкою, Шипшинкою і Розамундою тут фігурує й Інгеборг Бахман, і всі вони говорять про жіночу приреченість, про репресивність західної культури, про смерть і свободу, а також її відсутність і несподіване віднайдення. Специфічні і дуже важливі тексти, ознайомлення з якими є якщо й не потребою, то дуже серйозною необхідністю. Спробуйте.    
(25 квітня, 12.00 — 13.00. Кінозал)
_________________________________________
Презентація книги "Степовий пірат" Станіслава Лубєнського
В умовах кризи вітчизняної біографістики, доводиться звикати до думки, що про центральні фігури української історії нам розказують "зі сторони". Ось і тут польський культуролог пише про Нестора Махна, який по сьогодні ще не дочекався в Україні ґрунтовної студії зі свого вкрай суперечливого життя, хоча для світу є постаттю з наліпкою "східний Че", тобто потенційно культовою. Ідея зрозуміла: встановити, нарешті, приналежність – бандит, ідеолог, дивний інтелігент, патріот? Хоча, здається, шарм якраз у тому, що той клубок принципово нерозв’язний. Але момент вкрай підходящий: новини зі Сходу часто змушують згадати Нестора Івановича "незлим, тихим словом".  
(25 квітня, 13.00 — 13.45. Сцена "Кафе Європа")
_________________________________________
Презентація книжки Ірини Цілик "Червоні на чорному сліди"
В умовах катастрофічного дефіциту притомної прози кидаєшся на все хоч скількись вартісне, але ось це геть не той випадок: книга Цілик цінувалась б і в значно різноманітнішому і не такому безповітряному середовищі. З упізнаваним темпоритмом, своєю – часто безпросвітною – атмосферою, набором напівмаргінальних героїв, ці оповідання роблять те, від чого більшість місцевих "авторів" просто сахається, - працюють з реальністю. Сьогоднішньою і живою. Колись недооцінена, ця проза за нинішнього перевидання (хоча є й нові речі) має всі шанси вистрелити – не надто гучно, але переконливо; так само, як і пише Цілик.
(25 квітня, 14.00 — 14.45. Зал "Хоку")
_________________________________________
Презентація роману Патріка Оуржедніка "Європеана"
Без жодних сумнівів – одна з головних перекладних книг року, хоча, певно, такою її стати не вдасться: занадто специфічна, занадто екзотична вона як на місцевого "не звабленого" читача. На позір хаотична й імпресіоністська, "Європеана", насправді, результат копіткої праці, система складно виставлених дзеркал, де невротично-рвучкі розмови (фрази, слова) про конюшні і канібалізм, ерекцію і концтабори, бюстгальтери і ефективність іприту мають у фіналі дати зліпок із  точно такого ж, скаженого й іраціонально-ідіотського ХХ століття, в якому трапилося стільки всього, що нормальними засобами вже й не осмислиш. Залишаються "ненормальні" - їх-то французький чех, філолог Оуржеднік, і бере на озброєння. З азартом бере. Знає, що робить.   
(25 квітня, 15.00 — 15.45. Сцена "Кафе Європа")
_________________________________________
Презентація книжки Ярослава Грицака "Куди рухається світ"
Грицака зайвий раз представляти не треба: він, поряд з Толочко і Яковенко, є одним із тих наших істориків, за яких не просто несоромно – на яких вся наука тримається. Публічний інтелектуал, колумніст багатьох видань, Грицак підготував ще одну порцію відбірної довкола-історичної есеїстики: про регіональні ідентичності і підвалини нації, про химерне майбутнє і травматичне минуле, про Україну і світ. Написані до кривавих подій 2014, нині вони читаються з не меншим інтересом, ніж тоді: які точні влучання і характеристики, але й які промовисті промахи! Попри велику кількість "фб-аналітиків", голос Грицака продовжує здаватися одним з найпереконливіших. Бо спокійний.
(25 квітня, 15.00 — 15.50. Meridian Czernowitz)
_________________________________________
Презентація книги Сергія Плохія "Походження слов’янських націй. Домодерні ідентичності в Україні, Росії та Білорусі"
Плохій – найвизначніший наш історик "там", на Заході, а точніше – в Гарварді. У своїх книгах "Козацький міф" і "Великий злам" професор вже довів, що серйозна наука може нічим не різнитись від крутого детективу, майстерно захоплюючи і довго не відпускаючи. На черзі – давніша монографія про колективні слов’янські ідентичності, вкрай леткі й непевні матерії, з якими автору вдається обходитись так, аби вщент зруйнувати старі міфи, але й не породити нових. Від хрещення Русі до середини ХVIII століття, де і культура, й ідеологія, й історія – фантастичний масштаб, героїчне діяння. Маст-рід нон-фікшн, одним словом.
(25 квітня, 15.00 — 15.45. Кінозал)
_________________________________________
Презентація книги "Мистецтво українських шістдесятників"
Ще одне дуже важливе цьогорічне видання "Основ" - так, російською, але таки про наші шістдесяті: в 15 розділах - про живопис і скульптуру, кіно і літературу, скульптуру й архітектуру, різні регіони, школи і напрямки. Альбомного формату – суміш парфьоновського "Намедни" і класичних ташенівських довідників – це видання має на меті загатити серйозні діри у нашому сприйнятті шістдесятництва як явища, і певно, йому це вдасться. Наскільки "закриваючи тему" - вже скоро побачимо.
(25 квітня, 16.00 — 16.45. Кінозал)
_________________________________________
Презентація українського видання романів канадської письменниці Люсі-Мод Монтгомері із серії про Енн Ширлі
Класика підліткової – і не прям аж дівочої-дівочої – літератури, "Джейн Ейр" і "Том Соєр" в одному флаконі: легко, красиво і не без моралі. "Енн із Інглсайду" - шоста книга в серії, але судячи з продажів, інтерес лише набирає обертів. Навіть якщо ви не дівчина-підліток, на Монгтомері слід звернути увагу: не лише тому, що "зараз так не пишуть", але якраз тому, що так нині геть би і не завадило.
(25 квітня, 17.00 — 17.45. Дитяча сцена)
_________________________________________
Презентація роману "Саторі" Срджана Срдича і лекція автора "Сербська література після війни"
Ми чимало знаємо про балканську літературу – Єрґович, Пантич, Павич, Петрович – але Срдич може стати відкриттям: представник "серединного" покоління, він страшенно популярний на батьківщині та й у світі про нього чути все більше. "Саторі" - перетлумачена роуд-сторі, де пейзажі безрадісні, бо повоєнні, а подорож – це рух у себе, "до джерел": аби зрозуміти щось про "я", але не меншою мірою й для того, аби захиститись і відмежуватись. Невеличка, але міцна екзистенціаліська річ, про химерний світ і в сто разів химернішу людину. Бонус – лекція від автора про сьогоднішні балканські літературні справи.
(25 квітня, 17.00 — 17.45. Кінозал)
_________________________________________
Презентація книги Франсуази Барб-Ґаль "Як розмовляти з дітьми про мистецтво?"
Хіт останніх місяців в українських книгарнях, книга про те, що з дітьми не лише треба говорити про прекрасне – з ними слід говорити про це специфічно, делікатно, але ж не нудно: щоб не відбити охоту на все життя.  Як саме і якими словами – про це французька авторка і пише: з купою ілюстрацій, десятками допоміжних порад і переконливою – на будь-який вік – аргументацією. Це настільки ж у поміч батькам (піди поясни супрематизм і кубізм десятилітній дитині, ага), наскільки і для них самих: пробіли у культурній освіті долаються легко і невимушено. Перевірено.
(25 квітня, 18.00 — 19.00. Дитяча сцена)
_________________________________________
Творча зустріч з Луїджі Серафіні
Видавництво "Лаурус" вже вдруге за короткий час іде на відчайдушний і вкрай сміливий крок: спочатку видавши головоломний "Кодекс Серафіні", одну з найзагадковіших книг в світовій історії, написану штучною мовою і таку, що описує цілком вигаданий світ, а тепер – привозячи автора, художника-італійця, а заразом і знаного відлюдника-перфекціоніста (над Кодексом він працював, на три роки ізолювавши себе в квартирі) Луїджі Серафіні в Київ, на Книжковий Арсенал. Що з того вийде, скоро дізнаємось. Та ексцентричність жесту – і непересічну відвагу також! – можна відмітити вже зараз. 
(25 квітня, 19.30 — 20.30. Зал "Папір")
_________________________________________
Презентація проекту літературного путівника Україною "Їздець"
Що з цього вийде у підсумку, поки не зрозуміло, але курує тим всим Юрко Іздрик, а серед учасників і Юлія Стахівська, й Іра Цілик, і Вікторія Амеліна – вже цікаво. Путівник, який має бути і власне путівником-набором цікавих фактів-і важливої туристичної інформації, але з іншого боку – таки залишатися літературним, де "що" невіддільне від "як", а якість написаного важить не менше за  відкриті географічно-культурні невідомості. Що б з того не вийшло – подивитися і послухати певно варто. 
(26 квітня, 12.00 — 12.45. Зал "Папір")
_________________________________________
Борис Херсонський. Презентація книжки "Kosmosnash"
Український поет, що пише російською, одесит, представник української російськомовної літератури (а ви не знали?), Херсонський один із найплідніших авторів у своєму поколінні, і багатьох це відверто дратує. Хоча дарма: самоповтори там цілком перекриваються поетичним азартом, а кількість переконливо підпирається якістю. Ця збірка могла б називатися і в безліч інших способів: політичного там стільки ж, скільки й релігійного, і світсько-грайливого, і лірично-особистого – знайти можна все. Читати Херсонського варто не так заради просвітлень, як з гігієнічною ціллю – аби зараза не чіплялась. Хоча й одкровення там бувають, подивіться.
(26 квітня, 15.00 — 15.50. Meridian Czernowitz)
_________________________________________
Презентація книги Петра Шабаха "Гівно горить"
Зовсім не Гашек і не Грабал, але схожий і на того, і на іншого, хоча з чехами це часто: гумор і похмурість, їхній грайливий симбіоз, тут часто впізнавані і, сказати б, фірмові. Фірмово ненав’язливі. Збірка оповідань (чи все ж повістей?) – пристойних, міцних, зроблених зі знанням справи і не без тої задерикуватості, з якою давно вже асоціюється відносно молода центрально-європейська проза. Не абсурдиська, а радше життєво-розв’язна (жінки-чоловіки, порозуміння-конфлікти), без особливих претензій, але з цілком конкретними стилістичними зобов’язаннями. Така тверда, непохитна літературна "четвірка". І це насправді чудово. 
(26 квітня, 15.00 — 17.30. Кінозал)
_________________________________________
Презентація книжок Владислава Івченка "Найкращий сищик імперії на Великій війні" і "Найкращий сищик та падіння імперії"
Серйозне – і головне вчасне, дуже потрібне саме нині – реанімування жанру товстого і легкого (хоч і "не без моралі") пригодницького роману, коли кількість подій пропорційна кількості героїв, що миготять перед очима, а заодно і кількості чесно отримуваного читацького задоволення; перевірений факт. Івченко випустив третю і четвертю книгу про пригоди відставного сищика царської охранки, а заразом і українського патріота Івана Карповича Підіпригору, і зупинятись на цьому не збирається. Та й чого б: після Великої війни і падіння імперії все найцікавіше тільки почалося. Вже чекаємо продовження.
(26 квітня, 16.00 — 16.45. Зал "Хоку")
_________________________________________
Презентація книги "Далекі близькі" Володимира Єрмоленка
Нова книга від автора блискучої монографії про Вальтера Беньяміна, філософа Володимира Єрмоленка – про тих, хто формував і продовжує формувати інтелектуальну біографію автора, мислителів і письменників в діапазоні від Руссо до Турньє, включаючи Флобера і Дерріда. Переважна бількість французів, трохи німців, одна американка (Зонтаґ) – у інтелектуалів, вслід за інтелігентами, дійсно, немає біографії, але є список прочитаних книг. І улюблених авторів. От саме про це, про точки, де сходиться загальне і приватне, література і життя, філософія і побут – про все це в "Далеких близьких". Банально, але це саме та книга, на яку чекали.  
(26 квітня, 17.00 — 17.45. Зал "Папір")
_________________________________________
Дискусія "Література, політика і зло: чи можуть тексти вбивати людей?"
Двоє чи не найпомітніших українських філософів свого покоління – Володимир Єрмоленко і Вахтанг Кебуладзе – порозмірковують про речі настільки ж засадничі, наскільки й ефемерні і от саме дискусійні: про силу літератури і принади смерті, про гуманістичні ідеали і страшну зброю у "не тих руках", про способи читання і способи маніпуляції. Тобто не так про ідеологію, як про онтологію, про базові принципи і закони літературної антропології. Хай навіть сто разів це "праздные разговоры", але відмовити собі у присутності під час такого діалогу ніяких сил не стане.
(26 квітня, 19.00 — 19.45. Зал "Хоку")
_________________________________________
Презентація книжки "Дом Булгакова"
Ґрунтовна книга малознаного видавництва ВАРТО про київський період життя сім’ї Булгакових, але головне – про сам будинок, який нині всесвітньо відомий музей, а колись був закинутим аварійним приміщенням.  Побут і вибір професії, створення і доведення музею до ладу, цікаві історії з життя "будинку № 13" - хай написано це і не так грайливо, як у похмурого балагура і автора Того Самого Роману, але унікальні архівні і фотоматеріали, вкупі з відчутним пієтетом дослідників перед об’єктом студій, це цілком компенсують. Злегка "сектантська", але вкрай симпатична книга.   
(26 квітня, 19.00 — 19.45. Зал малих книгарень і видавців)

Немає коментарів:

Дописати коментар

Прокоментуйте цей матеріал