середа, 9 січня 2013 р.

"Читець" (The Reader)


Повернення із "зимових канікул" почнемо із книги Бернхарда Шлінка "Чтець" (The Reader), котра 2009 року до звання національного бестселлера у кількох європейських країнах додала ще й великі касові збори за рахунок екранізації за участю Кейт Уїнслет та Ральфа Файнза.


На моїй полиці з осені 2009 року "живе" англомовне видання цієї книги у формати "покет-бук" із серії Vintage international нью-йоркського Random House Inc., придбане у Австрії в подарунок.

Книжка доволі невелика (формат зобов'язує), вона навіть менша за більшість сучасних інтернет-планшетів :), хоча при цьому використано доволі великий шрифт. Мінус - жовтуватий і досить дешевенький папір (хоча від "карманних" видань вимагати чогось більшого навряд чи варто):
Рецензенти "Нью-Йорк Таймс", "Ле Монд" та "Індепендент" розхвалили 2008-2009-го цю книгу і недарма: хоча в основу покладено складну психологічну та життєву драму (а як ще назвати ситуацію, коли неповнолітнього хлопчика зваблює і досить довгий час перебуває із ним у стосунках доросла зріла жінка, котра під час Другої світової була наглядачем у концтаборі, що вона ретельно приховує?), - так от, хоча книжка драматична і неоднозначна з позиції психологічного підґрунтя і перетину особистих та життєвих трагедій, для мене в ній було декілька відкриттів.
Перше: це погляд німця на події Другої Світової, на "єврейське питання" та протистояння воєнного та післявоєнного поколінь у ставленні до нацизму як суспільного, ідеологічного та соціо-культурного, життєвого явища. Адже Бернхард Шлінк - німець, котрий більшу частину життя прожив між Бонном та Берліном. 

Друге: це погляд автора на стосунки між чоловіком-жінкою, матір'ю-дитиною, різними поколіннями та статями в контексті певних сексуальних та емоційних очікувань (чи їх відсутності) (тут взагалі місцями хочеться озброїтись томиком Юнга чи Фройда, щоби "продертись" крізь усю ту катавасію, котра коїться у головах героїв книги).

І третє: це драма юридична, колізія, що виникла між сприйняттям та визначенням вини за воєнні злочини з точки зору як людської, так і з позиції букви закону (хто є найбільшим злочинцем - виконавець наказу, що не довів злочин до кінця чи той, хто віддав наказ, користуючись необмеженою повнотою своєї влади в часи панування нацизму?)
Раджу знайти / придбати і прочитати цю книгу, щоб переглянути деякі стереотипи щодо німецького суспільства та ролі / участі простих німців у трагічних і непростих подіях часів Другої Світової, відкрити для себе наслідки приходу до влади та панування нацистів і того впливу, який залишив по собі Гітлер та його ідеологія не лишу у Німеччині, але й у сучасній Європі.Немає коментарів:

Дописати коментар

Прокоментуйте цей матеріал