пʼятниця, 18 січня 2013 р.

"Погостини"


Сьогодні пропоную вам поглянути на книжку Василя Скуратівського "Погостини", присвячену традиціям та звичаям українців у різні пори року.


Василь Скуратівський народився 25 жовтня 1939 року на хуторі Великий Ліс у Житомирській області, а помер 16 грудня 2005 року. По собі залишив значний спадок як народознавець та дослідник-етнограф. Входив до Національної спілки журналістів України ще в ті часи, коли ця організація не було дискредитована певними подіями та людьми.

Серед знакових праць Скуратівського - "Місяцелік", "Святвечір", "Погостини", присвячені різним аспектам звичаїв та традицій різних українських регіонів до свят та в будні, в різні пори року та до різних життєвих епох.

Понад 20 років Василь Скуратівський також очолював фольклорно-етнографічні експедиції та займався науковою діяльністю в рамках журналу "Народна творчість та етнографія" (підозрюю, що окрім мене, більшість моїх читачів теж ніколи нічого не чули про цей журнал - і це прикро, напевно).

Книжка "Погостини" видана в Тернополі видавництвом "Навчальна книга "Богдан" 2007 року. Оформленням обкладинки та сторінок книги займалася Яна Гавриш.

Жовтуватий папір та доволі бюджетна якість матеріалу і шрифту - ілюстрація того, що з українським книговиданням все було сутужно ще років 5 тому (або "вже років 5 тому" - кому як):
Книга за формою викладу матеріалу радше орієнтована на школярів старшої школи та на студентів перших курсів, аніж на дорослу аудиторію. Але раджу погортати її при нагоди саме в період зимових та весняних свят (принаймні, щоб уникнути казусів, коли люди йдуть колядувати з Маланкою, не знають, як вітатися на Водохреща і на Великдень і взагалі намагаються - бо це зараз "модно" - долучатись до якоїсь "фольклористики" та "автентики", але роблять це по-дурному і недоречно).