середа, 7 листопада 2012 р.

Розмова про книжки: Тарас Фасоля, книжковий блоґерНова рубрика в блозі - це "Розмова про книжки". У ній будемо говорити про книги, книговидавництво та книжкові блоги із людьми, котрі займаються творчими проектами, тематичними блогами, книжковими інтернет-магазинами тощо. Переважно до розмови запрошуватимемо представників Уанету, втім, не виключені і бесіди із закордонними гостями :) (але це в перспективі).

Перший наш гість має звучне поєднання суто українських імені та прізвища, цікавиться книжками, пише про них і не лише про них. Втім, він і сам вам про себе розкаже:


- Привіт, Тарасе. Насамперед, дякую, що першим відгукнувся на запрошення 5Books до українських інтернет-користувачів поговорити про книжки як хобі. Розкажи трішки про себе і свій блог тим читачам, котрі нічого про це не знають.

Колись філолог, зараз працівник Мережі. Блог archervarius.livejournal.com почав вести три роки тому: знайомі постійно просять порекомендувати книги, простіше про це один раз написати. Заодно фіксувати враження письмово: це допомагає глибше вгризтися в текст. Блог цілком суб'єктивний, враження про книги перемежовуються зі звітами з мандрів, думками про пиво і просто матюччям.

- Отже, ти людина різнобічна, як видно із цього опису :) Чи багато взагалі читаєш? Які книжки подобаються (жанри, види, зарубіжних чи вітчизняних видавництв тощо)?
Залежно від робочого графіку, настрою і "потужності" книг. Детективи можу ковтати по штуці в день, а "Золотий храм" Місіми читав два тижні. В середньому три-чотири книги щомісяця.

Уподобання - у першу чергу якість, решта вторинне. Люблю книги, які поза часом, незалежно від жанру. І знову ж - настрій: на повалятися на дивані з лимонадом і печивом згодиться який-небудь Акунін, а щоб поворушити мозком, лізу в світову "нетлєнку". Надаю перевагу зарубіжній літературі у якісних перекладах, якщо не дається оригінал.

- Читаєш за допомогою електронних гаджетів чи віддаєш перевагу паперовим книжкам?
Читаю з монітора, Кіндли, екрана смартфона, а якщо припече - то з маленького телефонного. Подумую про планшет. Якщо важливі фото чи ілюстрації - звичайно, краще папір (так, купую київські фотоальбоми з серії "Незачинене вікно"). Для спокійного читання вдома краще папір, для книг "прочотних", на один раз, краще електронка, щоб не захаращувати квартиру.

- А яку книжку можеш порекомендувати нашим читачам? Що на твою думку є must-read на сьогодні?
Все залежить від рівня читача. Книги, які мене вразили за останні пару років: оповідання Льва Толстого і Антона Чехова - доступні всім. Для кваліфікованіших читачів - "Дзен і мистецтво догляду за мотоциклом" Роберта Пірсіга, "Міст короля Людовіка Святого" Торнтона Уайльдера, "Де сходилося небо з горбами" Володимира Маканіна.

Must read - це складно. В принципі, шкільної програми "вистачить всім". Маю кількох знайомих, далеких від філології, які у зрілому віці почали перечитувати шкільну програму іза зарубіжної літератури і отримують від того неабияке задоволення.

- Від книжок перейдемо до тих, хто їх видає. Як оцінюєш стан справ в сучасному українському книговидавництві? Яких книжок бракує на полицях українських книгарень?
Слабко знайомий зі сферою, але знаю, що видатися важко. Для стримування неякісного чтива воно, може, і на краще. Те, що потрапляло до рук зі свіжого, зазвичай неприємно пахне халтурою (зокрема, відсутність редактора і навіть коректора). По живому різонули страшні переклади біографії Джобса від Надії Гербіш сотоваріщі (у другому виданні ніби виправили) та "Історії християнства" Гілла від Катерини Новікової.

Хороших книг не бракує. Інша справа, що автори, - молоді й не дуже, - "дмухають" в калюжу рекламою та самопіаром, а через пару років їх тексти лежать в "Букіністі" в ящику "все по 2 грн". Тому все це шумовиння - то одна пісня, а хороші, витримані часом книги - інша. Оригінали та добрі переклади світового письменства, нехай і на російську, в книгарнях є. Хоча, звичайно, хотілося б українською.

- Які блоги чи сайти на книжкову тематику можеш порекомендувати?
lib.rus.ec і flibusta.net. Решта несуттєво і для розуміння книг не потрібно. Тусовками цікавлюся слабо.

- І наостанок - твої побажання читачам 5Books.
Читання саме по собі нічого не значить. Начитаний дурень - противний підвид дурня. Тому - читати якісне і постійно вчитися "копати" тексти, розуміти питання, які ставить книга, знаходити відповіді на них. Пам'ятати про те, що Сократ говорив не для випускників філфаків, а для пекарів і гончарів, а класики ХІХ століття виходили в газетах і читала їх широка публіка. Тому - не боятися "умняка".

Розмову із гостем вів Олександр Мельник |  Фото: з блогу Тараса

Немає коментарів:

Дописати коментар

Прокоментуйте цей матеріал