неділя, 25 листопада 2012 р.

Розмова про книжки: Марія Литвин - бібліотекар, співробітник інтернет-центру Буської райбібліотеки

2 листопада 2012 року у Львові Корреспондент.net за підтримки Посольства США в Україні розпочав новий сезон проекту "Блог-платформа". Серед доповідачів в рамках львівської конференції була і Марія Литвин - інженер-бібліотекар, котра працює у Буській центральній районній бібліотеці і видає Буський районний часопис “Воля народу” із виступом "Бібліотечні блоги – крок до читача районної бібліотеки і районної газети". Користувачі українського Твіттера і декілька західноукраїнських відомих блогерів схвально відгукнулися про побачене і почуте під час доповіді пані Марії (вона на фото - у білому). Тому вирішив запросити пані Марію до розмови (тим більше, що бібліотекарі ще не були гостями 5Books ні в першій, ні в оновленій версії блогу).

- Пані Маріє, доброго дня Вам. Розкажіть трішки про себе і свої книжкові проекти нашим читачам.

Я працюю  в Інтернет-центрі  Буської центральної районної бібліотеки імені Івана Котляревського з 2005 року інженером-бібліотекарем. У мої обов’язки входить обслуговування користувачів центру  і встановленого там комп’ютерного обладнання. Крім того, надаю технічні консультації іншим підрозділам бібліотеки. Маю фінансову освіту, але у 2010 році пройшла перекваліфікацію у ДАКККіМ м.Київ.

Щоденно в Інтернет-центр бібліотеки приходять різні люди. У них різні проблеми, які вони бажають розв’язати за допомогою доступу до Інтернету. Часто вони перебувають у розпачі. І я допомагаю їм знайти потрібну інформацію, роботу, передати повідомлення, скористатись візовими послугами консульських служб США і ЄС. Усіх задовільнити неможливо, але в книзі відгуків маю численні подяки.

Незважаючи на велике навантаження, взяла на себе ще й обов’язок вести два краєзнавчі сайти «Видатні люди Бузеччини» (buskfamouse.io.ua) і «Архітектурні пам’ятки Надбужжя» (busk.io.ua). Там і розміщую текстову, відео- та аудіо- інформацію про рідний край. Важко назвати це книжковими проектами, однак  статистика свідчить, що робота ця дуже потрібна. На сторінках цих сайтів розміщені деякі краєзнавчі книги про 915-річне місто Буськ  і його діячів. З дозволу авторів, Івана Савчина, Михайла Зозулі  та інших планую розмістити ще більше. Думаю, містечко, папірня якого в 17 ст. давала папір Івану Федоровичу, того варте.

Підтримую також сайт Буської бібліотеки на окремому виділеному сервері та каналі. З 2011 року веду два блоги  для місцевої газети «Воля народу»  і Буської ЦБС. Щотижня «скидаю» свіже число часопису, оперативно описую події культурного життя бібліотеки і регіону, знімаю фото, відео, використовуючи відеокамеру власного мобільного телефона. Люблю свою роботу, бо вона потрібна людям. Мрію про професійну відеокамеру, але де її взяти? Залучаю читачів до різноманітних конкурсів, інколи беру в них участь сама (zik.ua) Ось і у Всеукраїнському радіодиктанті -2012 взяла участь разом з читачами.

- Чи багато Ви сама читаєте? Які книжки любите читати (жанри, види, зарубіжних чи вітчизняних видавництв тощо)?

Для читання залишається вкрай мало часу. У першу чергу читаю технічну літературу. Коли залишається  хвилька вільного часу, гортаю сторінки релігійної літератури, книги місцевих краєзнавців, письменників.  Читаю в Інтернеті уривки нових художніх творів, щоб орієнтуватись у морі  літератури.

- Читаєте за допомогою електронних гаджетів чи надаєте перевагу паперовим книжкам?

Інтенсивно  читаю новини, уривки творів в Інтернеті за допомогою комп’ютера. Мрію про гаджети,  але де їх взяти простому бібліотекарю?  Добре було б мати кілька електронних книг (bookreader)  чи ноутбуків хоча б в районній бібліотеці.

- Яку книжку можете порекомендувати нашим читачам?  Що - на Вашу думку - варто прочитати сьогодні?

Біблію можна рекомендувати завжди. Рекомендую читати класику. Найбільше  у нас читають такі художні книги: Івана Савчина (роман «ЯСИР»),Василя Шкляра (романи  «Ключ» та «Залишенець»), Люко Дашвар («Биті є. Макс»), Ліну Костенко («Записки українського самашедшего»), Сергія Жадана  («Вогнепальні й ножові») , Ірен Роздобудько («Якби»). Також  слухайте на національному радіо «Книжкову еру», «Твій друг – книга», «Література до сніданку», «Екслібрис», «Книжковий спалах», «Літературні читання», «Сторінки світової класики», «Поетичні акварелі».  Не пошкодуєте. Будете завжди прекрасно інформованими.

- Як Ви, будучи бібліотекарем, оцінюєте стан справ в сучасному українському книговидавництві?  Яких книжок бракує на полицях українських книгарень?

Стан далеко не найкращий, кризовий. Брак  коштів і талантів. Завдяки комп’ютерним технологіям багато другорядної літератури заполонило полиці магазинів. Графомани настирливо видають свої книги, атакують читача своїми витворами. На полицях книгарень бракує літератури, наповненої оптимізмом. Недостатньо видається літератури українською мовою довідкового характеру і для ІТ. Наприклад у жанрі «наукова фантастика» бракує таких книжок, які писав Олесь Бердник.

- Які проблеми зараз у вітчизняних бібліотек?  І якщо є проблеми – то  чи є перспективи?

УБА робила у 2009 році моніторинг українських бібліотек  і детально описала всі проблеми «від порога до етажерки» на сотнях сторінок (Публічні бібліотеки як місце доступу громадян до інформаційних  технологій та Інтернету: Матеріали дослідження / Українська бібліотечна асоціація; В.С.Пашкова, І.О.Шевченко, Я.О.Хіміч.- К., 2008. – 127 с.). Ця робота передувала програмі «Бібліоміст». На мою думку, головна проблема: новий читач  ще не прийшов, старого читача ми втратили у 80-і роки. Недостатнє фінансування, матеріальне забезпечення.

- Які блоги чи сайти на книжкову тематику можете порекомендувати?

Маю декілька рекомендацій: Книжкова новинка (рівень району), Блог ЛОДБ (рівень області) та всеукраїнський "Книжковий континент".

- Дякую Вам за розмову. І наостанок - Ваші побажання читачам нашого блогу.

Не втрачайте надії: настануть кращі часи. Читаючи тисячі різних книг, шукайте ті декілька, котрі зроблять вас мудрими. І знаходьте час для 5Books.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Прокоментуйте цей матеріал